یکی از بزرگ ترین شرکت های شناخته شده در زمینه تجهیزات شبکه و مخابرات، شرکت آمریکایی سیسکو (Cisco) نام دارد. این مجموعه که دفتر مرکزی آن در شهر سن خوزه ایالت کالیفرنیا و دره مشهور سیلیکون ولی واقع شده است، مشهورترین شرکت فعال در حوزه تجهیزات اکتیو شبکه و ارتباطات  می باشد. از دیگر فعالیت های این مجموعه می توان به ارتباطات راه دور، تجهیزات ارتباطی، طراحی سخت افزارای شبکه، تولید و در نهایت فروش این محصولات اشاره کرد. لینکسیس و ساینتیفیک نیز دیگر نام های تجاری مجموعه سیسکو می باشند.

تاریخچه برند سیسکو

زوجی به نام خانم سندی لرنر و همسرش لئونارد بزاک در سال 1984 برند سیسکو را پایه گذاری کردند. نام این مجموعه و همین طور لوگوی آن از نام شهر San Francisco (سانفرانسیسکو) و پل Golden Gate الهام گرفته است. این شرکت نخستین شرکتی بود که توانست روترهایی با چندین پروتکل تولید کند که قابلیت برقراری ارتباط میان پروتکل های مختلف شبکه را داشتند. نرم افزار این روترها توسط ویلیام یاگر (از کارمندان سابق سیسکو) نوشته شده و توسط لئونارد بزاک تکمیل گردید. در سال 1999 لرنر و بزاک سهام خود را به شرکت Cerent در کالیفرنیا فروختند و از یکدیگر جدا شدند. پس از آن این شرکت تصمیم گرفت استراتژی کاری خود را تغییر داده و علاوه بر روتر، سایر قطعات مورد نیاز بازار را نیز تولید کند. به همین دلیل سهام شرکت های دیگر را خریداری کرد و زیر مجموعه های خود را افزایش داد و پس از آن تولید قطعات دیگری چون دسترسی از راه دور، روترهای شعبه ‌ای، شبکه خودپردازهای بانک ‌ها، تلفن های اینترنتی، امنیت، فایروال و … را نیز به خط تولید خود افزود.

محصولات سخت افزاری برند سیسکو

سبد محصولات سخت افزاری برند سیسکو شامل سه دسته کلی داده، سرور و تجهیزات تلفن می شود که هر کدام سخت افزارهای مختلف را در بر دارد.

تجهیزات داده

محصولات امنیتی وب، ایمیل و محتوا، سوئیچ های کاتالیست، روترها، سیستم های پوشش شبکه و سیستم های روتینگ و محصولات مربوط به دیتا سنترها، آداپتورهای  LAN، کنترل کننده های LAN بی سیم، سیستم های کنترل بی سیم و آنتن های با برد بالا همگی به بخش تجهیزات داده تولید شده توسط برند سیسکو تعلق دارند.